
Hans Christian Ørsted is bekend geworden om een eenvoudig experiment waarmee hij de relatie tussen elektriciteit en magnetisme aantoonde. Hij plaatste een kompasnaald en legde daar een draad langs. Zodra de stroom werd aangezet richtte de kompasnaald zich volgens wat we nu de rechterhandregel noemen.
Wat blijkt: de goede man is hier op het eiland geboren. En in Rudkøbing staat zijn standbeeld. Vandaag dus op zoek naar dat standbeeld.

Rond acht uur ging ik op stap en na korte tijd ging het pad door een bos. Zoiets duurt natuurlijk niet al te lang en toen kwam ik langs een wei met koeien die wel erg dicht bij het pad lagen. Een draadje voor schrikdraad moest ze tegenhouden als ze me al te interessant vonden. Dat bleek gelukkig niet het geval.

Even verderop was een boerderij met daarnaast een bouwwerk dat ik wel vaker tegenkwam op het eiland. Het zijn voormalige transformatorhuisjes. De elektrische bedrading zal nu onder de grond liggen en daardoor zijn deze torentjes obsoleet geworden.

Tja, wat doe je er dan mee? Voor deze was een speciale oplossing: een kunstwerk! Dit hing aan de binnenkant van de toren. Ik heb geen idee wat het moet voorstellen. Wel is me duidelijk dat een colletief bezig is meerdere van dit soort transformatorhuisjes voor kunstexposities in te zetten.

In al dat landbouwgebied zijn toch af en toe wel pareltjes te vinden. Zoals bijvoorbeeld dit kerkje met daaromheen een begraafplaats. Het grote voordeel van kerkjes en nog meer van begraafplaatsen is dat je er altijd wel bankjes kan vinden en ook water. Ideale plek voor de eerste pauze en die nam ik dan ook hier.

Net voor Rudkøbing kom ik door het dorpje Kulepile. Tot nu toe liep ik gewoon over de asfaltweg maar plotseling werd ik een graspad op gestuurd dat in de richting van een meertje leidde. Het wordt niet veel gebruikt dus het was lastig te volgen. Nadat ik om het meertje aan de andere kant was aangekomen kwam ik op privéterrein. De eigenaar kwam op mij af en meldde dat ik om moest lopen. Hij duidde de weg. Maar dat bleek nog niet zo eenvoudig maar na wat pogingen hier en daar vond ik een trapje dat me naar de weg leidde.

Dan loop ik Rudkøbing in en kom langzaam maar zeker meer in het centrum. Vlak bij de haven kom ik bij het standbeeld van Ørsted dat tegenover de toenmalige apotheek van zijn vader staat.
Bij een supermarkt is ook een gebakswinkel en ik neem daar een bladerdeeg taartje met een kop koffie. Verder kan ik er een flesje water voor bij de lunch later kopen. Voor het toilet staan een aantal dames te wachten. Daar heb ik geen geduld voor!
Ik loop het stadje uit door een breed uitgemeten nieuwe wijk met redelijk luxe villa’s. Kennelijk gaat het goed met dit deel van de bevolking. De lichtblauwe lucht heeft een donkerblauwe tegenpool achter mij gekregen. Maar meer dan een paar spettertjes krijg ik niet te verduren.

Ik loop grotendeels door landbouwgebied. Maar zoals eerder zijn er leuke dorpjes zoals deze hier: Skrøbelev. Een mooie herenboerderij en een nog aardiger kerkje. Maar ik vind het nog te vroeg voor de lunch en ik loop door.
Tja, dat wordt dan onmiddellijk bestraft: ik kom verder niets geschikts meer tegen. Nou ja, bij de laatste hoeve waar ik langskom is aan weerszijden van de weg een muur van keien met bomen er achter. Aan het eind van een muur ga ik onder een boom op de muur zitten en neem de lunch. Het dreigt wel te gaan regenen, maar het blijft droog.

Na de lunch is het tijd voor de laatste etappe naar het vakantiehuisje. De dreiging van regen is heel sterk maar tot nu toe regent het elders. Even, als ik onder bomen loop, regent het. Maar ik blijf droog.
En dan komt de Baltische Zee weer in zicht. Nog een klein stukje door een gebied vol met vakantiehuisjes kom ik bij die van ons.
Deze wandeling was ruim 23 km en ik heb 3 geocaches kunnen vinden.